1962 Araban doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep de tamamlamıştır. İş hayatında da önemli başarılara imza atan babası Mehmet Altınbaş’ ın önderliğinde, 1970’li  yıllarda Kuzey Kıbrıs’ın Lefkoşa şehrinde altın ticaretine başlaması sonucu iş hayatına atılmıştır.

Kuzey Kıbrıs’ta oğullarıyla birlikte bankacılık, sigorta ve akaryakıt sektörlerinde faaliyete başlayan Mehmet Altınbaş, daha sonra Kuzey Kıbrıs’ta doğan markaları Türkiye’ye taşımıştır.

Söz konusu büyümede büyük katkısı olan Sofu Altınbaş, Altınbaş Holding bünyesinde bulunan, ALPET Türkiye, Alpet Kuzey Kıbrıs, Atak Madeni Yağ, Akdeniz Akaryakıt, Transal Denizcilik ve Galata Denizcilik ’in bulunduğu enerji ve lojistik grubunu yönetmektedir.

İş hayatının zorunlulukları ve yoğunluğu sebebiyle, eğitimine liseden sonra ara vermiş olsa da ‘Hedef için geç diye bir tanım yoktur’ ilkesi ile yeniden üniversite öğrencisi olmaya karar vermiş, Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2015 yılında kızı ile birlikte aynı gün mezun olmuştur.

66 yıllık Altınbaş Holding deneyiminin ardından, Sofu Altınbaş’ın Yönetim Kurulu Başkanlığında, 2016 yılında ASV Holding kurulmuştur.
ASV Holding ortaklık çatısı altında, Sümer Faktoring A.Ş., Sümer Varlık Yönetim A.Ş. , Sümer Danışmanlık Yazılım Hizmetleri ve Kuyumculuk A.Ş. olmak üzere, finans, gayrimenkul geliştirme, konut imalatı ve kuyumculuk sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler yer almaktadır.